Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy? Na te i inne pytania, dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni, odpowiedzą wykładowcy – chemicy sądowi. Zaprezentują techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane techniki zilustrowane zostaną doświadczeniami, połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.

Terminy pokazów oraz formularz rezerwacji miejsc znajdują się na stronie Fundacji Pro Chemia.

Autorzy pokazu:

Dr hab. Michał Woźniakiewicz, prof. UJ

Kierownik Pracowni Chemii Sądowej na Wydziale Chemii UJ. Chemik analityk, wykładowca akademicki, organizator licznych pokazów podczas Małopolskiej Nocy Naukowców i Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Interesuje się literaturą kryminalną i dobrym kinem, zwracając szczególną uwagę na przedstawiane metody naukowe stosowane w badaniach kryminalistycznych. Konsultant merytoryczny autorki kryminałów – Agnieszki Gracy.

Dr Monika Ciechomska

Chemiczka sądowa, popularyzatorka nauki, nauczycielka chemii, przedsiębiorczyni. Prowadzi firmę Detective You (www.detectiveyou.com), która organizuje detektywistyczne kółka zainteresowań, pokazy i warsztaty w szkołach i przedszkolach (w tym placówkach międzynarodowych) oraz imprezy detektywistyczne. Interesuje się rozwiązywaniem zagadek i odkrywaniem tajemnic, dlatego oprócz toksykologii i kryminalistyki, pasjonuje się podróżami, grami planszowymi, uwielbia chodzić do escape room. Niezmiennie jej największą miłością pozostaje od lat inspirowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych, wspólne prowadzenie eksperymentów i fascynujących śledztw.